Tribute to MESS

Mess+_Härm-Sumera-Grünberg-Lätte-Kurismaa-Timmermann-Värk-Vaht_31.10.1976

Mess+ ehk Härmo Härm (pilli-insener), Lepo Sumera (tegi Messile heli), Sven Grünberg, Leho Lätte (mängis oboed ja inglissarve), Kaarel Kurismaa (lavakujundus), Mati Timmermann, Elmu Värk ja Andrus Vaht. Fotolt puudub Ivar Sipra, kes oli tol hetkel sõjaväeteenistuses. / Erakogu, 31.10.1976

LAUPÄEV / 2. NOVEMBER / KELL 21.00 / TARTU UUS TEATER

 • Sven Grünberg – klahvpillid
 • Raun Juurikas – klahvpillid
 • Virgo Sillamaa – kitarr
 • Mihkel Mälgand – bass
 • Kaspar Kalluste – löökriistad
 • Ott Lepland – vokaal
 • Erik Meremaa – vokaal

IDeeJazz teeb kummarduse 70-ndate aastate progerock-muusika pioneerile kogu endises NSV Liidus – ansamblile Mess! Lavale on palutud ka tänaseni laias maailmas andunud fänne omava kollektiivi hing ja helilooja Sven Grünberg!

Legendaarsele ansambli helisfääre esitab kõrgprofessionaalidest koosnev tribuut-bänd koosseisus Virgo Sillamaa, Mihkel Mälgand, Raun Juurikas ja Kaspar Kalluste. Vokaaliga täiendab noor laulutäht Ott Lepland ja jõuline rokihääl Erik Meremaa.

Mess tegutses aastatel 1974 – 1976, kasutades esimesena elektroonilisi kõlavälju. Ansambel pani aluse elektroonilise rocki liikumisele Eestis ja kogu endises Nõukogude Liidus, eksperimenteeris muusikaliste sünteesiliinidega. Elektroonilised instrumendid valmistas noor andekas insener Härmo Härm. Peamiseks uudispillide kasutajaks sai ansambli eestvedaja, helilooja, klahvpillimängija ja vokalist Sven Grünberg.

Messi lähenemine rockile oli sünteesiv, taotleti sidet teiste žanrite ja kunstiliikidega. Algusest peale kõlasid Grünbergi kompositsioonid traditsioone trotsivalt. Dünaamiline vorm, kus oluline osa oli instrumentaalsel arendusel, eeldas kuulajapoolset mõtteaktiivsust. Seetõttu kujunesid Messi kontserdid isepärasteks ja põnevateks etendusteks, mille intellektuaalsusest oskas lugu pidada üliõpilaskond. Messi värske kõlapartituur, kus olid ühendatud elektrooniliste klahvpillide, elektrikitarride ja naturaalpillide võimalused, inspireeris kunstnik Kaarel Kurismaad otsima seoseid kunstiliste kujunditega nagu ruumilised vormid, slaidid ja valgus. Messi avastusretked ja arengud mõjutasid ka teisi kollektiive kompositsioonidesse pikemaid arendusi looma. (Allikas: raamat “Polkast rokini”, autor Anne Erm.)

“Messi” põhikoosseisus mängisid:

 • Sven Grünberg – klahvpillid
 • Elmu Värk – kitarr
 • Mati Timmermann – basskitarr
 • Andrus Vaht – löökriistad
 • Ivar Sipra – löökriistad

Messiga olid seotud veel:

 • Leho Lätte – oboe
 • Valdek Põld – metsasarv
 • Härmo Härm – elektroonika
 • Kaarel Kurismaa – lavakunstilised objektid

Muusikat, mida Mess 1970ndate keskel tegi, suurimpeeriumi ainsas heliplaadikontsernis Melodija vinüülplaatidele loomulikult ei pressitud. Progestiili tauniti ideoloogilistel kaalutlustel. Esimest korda anti Messi muusika helikandjal välja alles 1995. aastal.

Tsitaate Sven Grünbergilt:

“Tollal ei oleks keegi osanud arvata, et juhuslik ja suures osas isetehtud elektroonika annab unikaalse saundi, mida ühegi kaasaegse pilliga võimalik matkida ei ole. Härmo Härmi valmistatud pillide või Selmeri firma Clavioline kõlavärve tänase elektroonikaga ei saavuta.”

“Proge on iseenesest nii keeruline, et seda pilves peaga ei tee. Mingisugust narkootikumidega mässamist küll ei olnud.” 

 “Muuseas, paljudele uutele progesõpradele oli suureks üllatuseks, et Nõukogude Liidus midagi sellist üldse tehti. See ei olnud 1,5 miljoni elanikuga Eesti küsimus, vaid terve impeeriumi tase. Mess oli Nõukogude Liidu progebänd nr 1, mitte Eesti parim. Tervelt kuuendikult planeedilt polnud midagi kõrvale panna.”

Sven Grünberg / foto Tajo Kadajas

Sven Grünberg / foto Tajo Kadajas

Elmu Värk / foto Tajo Kadajas

Elmu Värk / foto Tajo Kadajas

Mati Timmermann / foto Tajo Kadajas

Mati Timmermann / foto Tajo Kadajas

Andrus Vaht / foto Tajo Kadajas

Andrus Vaht / foto Tajo Kadajas

Ivar Sipra / foto Tajo Kadajas

Ivar Sipra / foto Tajo Kadajas

Härmo Härm / foto Tajo Kadajas

Härmo Härm / foto Tajo Kadajas

Sven Grünberg / foto Tajo Kadajas

Sven Grünberg / foto Tajo Kadajas

http://youtu.be/9cbnZrdt4ZE

 

 

Author: IDJ

Share This Post On