Säravad sädemed sähvivad üle Tartu!

IDeeJazz13-tunnus1.-3. novembril koondab Tartu Jazz- ja Rütmimuusika Festival IDeeJazz 2013 taas Taaralinna loomelaengust pungil Eesti muusika. Kolme päeva vältel saavad kuulajad vahetult kogeda ehedat kodumaist heliloomingut ning säravate muusikute etteasteid üle mitme põlvkonna. Eesti jazzieliidi paremaid mõtteid ning noorte muusikute generatsiooni julgeid ja positiivse energiaga täidetud projekte ühendavad märgusõnad heakõlalisus, improvisatsioon ja idee. 

Selgeid žanrilisi piire festival ei tõmba – kõlab väga mitmekülgset muusikat peavoolu- ja kammerjazzist ning etno- ning maailmamuusikast kuni gruuvrütmide, fusiooni ja progerockini, mahutades sinna vahele veel hulga omanäolisi ja värskeid helimaastikke.

Festivali programmi koostades oleme jälginud Eesti muusikamaailmas toimuvat – pakume Tartu jazzipublikule värskemate heliplaatide esitlusi, tublimate noorte ansamblite energiapuhanguid ning kodumaise jazzi tipptegijate aktuaalset loomingut. Samas, nagu on juba heaks traditsiooniks saanud, teeme kummarduse ka ühele legendaarsele muusikakooslusele, mis on Eesti muusikale oluline – sel korral elektroonilise muusika pioneerile Eestis ja tegelikult kogu omaaegsel 1/6 planeedil – ansamblile Mess. Uusi plaate esitlevad festivalil Helin-Mari Arder, Ivo Lille ja Jaak Lutsoja Kvintett.

IDeeJazzi sündmused leiavad aset mitmel pool üle Tartu. Festivali staap ning klubilava paiknevad Tartu Jazzklubis, pealava sündmused toimuvad Tartu Uues Teatris ning kammerlikumad kavad kõlavad Tartu Salemi kirikus ja Tartu Linnamuuseumis. Hilisõhtune noortelava käivitub Genialistide Klubis. Lisaks tiksub Täistunnijazz – noored muusikatudengid musitseerivad päevasel ajal täistundidel Tartu Jazzklubi laval.

Festival algab reedel kahe plaadi esitluskontserdiga – Tartu Jazzklubis astuvad 1. novembril üles funkihõnguline Ivo Lille Grupp ja õrn ning ingellik Helin-Mari Arder oma ansambliga. Mõlemad kollektiivid esitavad oma värskeimat loomingut.

IDeeJazzi teine päev saab hoo sisse lastehommikuga Genialistide klubis, kuhu on oodatud kõik lapsed, kes soovivad oma loomelindu lendu lasta, proovida oma käega pilli ja rütme mängida või laulda. Muusikalisi teadmisi jagab trummar Kristjan Mängel.

Festivali suur lava alustab laupäeva õhtul kell 19 Tartu Uues Teatris, kus esinevad elektroonikat akustikaga siduv ansambel MiaMee ja Tanel Rubeni Kvintett eesti jazzi staarkoosseisus.

Suure lava viimane kontsert on ühtlasi kolmanda IDeeJazzi nael – kummardus legendaarsele ansamblile Mess. 70-ndatel Nõukogude Liidus esimesena elektroonilist muusikat viljelenud ansambli helisfääre esitab kõrgprofessionaalidest koosnev tribuut-bänd koosseisus Virgo Sillamaa, Mihkel Mälgand, Raun Juurikas ja Kaspar Kalluste. Lava austab ka Messi eestvedaja ja muusikalooja Sven Grünberg isiklikult, vokaaliga täiendab noor laulutäht Ott Lepland. Tribuudil loodame näha ka teisi Messi omaaegseid liikmeid ja kollektiiviga seotud isikuid. Austuskontsert toimub 2. novembril kell 21 Tartu Uues Teatris.

Festivali teise päeva hilisõhtul vallutavad Genialistide klubi lava noorema põlvkonna muusikud. Esinevad The General Vicinity, ansambel Talamak ning südaöö paiku Tartu noortebänd 2013 võitja ansambel Wilhelm.

Pühapäev, festivali viimane päev, stardib samuti lastehommikuga, sel korral Salemi kirikus, kus leiavad aset ka kaks kontserti. Kell 14 esineb kammerlik Eesti-Taani ühisprojekt A&B Section ning kell 15 ansambel Häälemaa Piret Laikre eestvedamisel.

Festivalile paneb pühapäeval kell 17 väärika punkti Eesti akordioniguru Jaak Lutsoja ja Norras resideeruva laulja Kersti Ala-Murri uue plaadi esitluskontsert Tartu Linnamuuseumis. Uus helikandja kannab nime “Adios Nonino” ning sisaldab legendaarse tango-helilooja Astor Piazzolla kuulsaid palu põhjamaises improviseeringus. Kvinteti koosseis on aukartustäratav – Raivo Tafenau, Virgo Sillamaa, Taavo Remmel ja Arno Kalbus.

Piletid on saadaval Piletilevi müügipunktides juba alates 1. oktoobrist.

Et kogu festivali tulevärgist maksimaalselt osa saada, on Eesti muusika sõpradel võimalik soetada ka soodne ja mugav festivali pass.

Tõeline Muusika sisaldab nii spontaanset tunnetust ja emotsioone, kui ka struktuuri ja rütme – seda kõike leiabki IDeeJazzilt! IDeeJazz 2013 on Eesti muusika rõõmupidu Tartus! Tulge osa saama!

Oleg Pissarenko / IDeeJazz 2013 peakorraldaja

Author: IDJ

Share This Post On