Jaak Lutsoja Quintet & Kersti Ala-Murr

PÜHAPÄEV / 3. NOVEMBER / KELL 17.00 / TARTU LINNAMUUSEUM

  • Kersti Ala-Murr – sopran
  • Jaak Lutsoja – akordion
  • Raivo Tafenau – saksofonid
  • Virgo Sillamaa – kitarr
  • Taavo Remmel – kontrabass
  • Arno Kalbus – percussion

Jaak Lutsoja Quintet feat. Kersti Ala-Murr segab tango, jazzi ja klassika hõrguks tervikuks. Kontserdil kõlavad tuntud Argentiina helilooja Astor Piazzolla (1921-1992) kirglikemad tangod ning vokaalteosed põhjamaise improvisatsiooni kastmes, peegeldades elu oma mitmetahulisuses. Ansambel esitleb festivalil möödunud suve hakul ilmunud albumit “Adios Nonino”.

Tõeliselt omanäoliseks muudab helikõla Eesti esimuusikutest koosneva Jaak Lutsoja kvinteti huvitav instrumentalistika – akordion, bassklarnet, tablad, kitarr ja kontrabass, vokaaliks klassikaline sopran.

 

Oleme kokku kogunud mõned palad argentiina helilooja Astor Piazzolla kirevast loomingust. Laiem üldsus tunneb Piazzollat ilmselt eelkõige tema instrumentaalpalade kaudu, kuid olles olnud mõnda aega abielus lauljatar Amelita Baltariga, kirjutas ta ka hulgaliselt laule, millest me oleme teile kuulamiseks oma valiku teinud.

Piazzolla muusika on suurepärane segu argentiina tangost, jazzist ja klassikast ning meie esituses on võimalik äratuntavalt kuulda kõigi nende elementide kooskõla. Jaak Lutsoja kvintetis musitseerivad Eesti tipp-jazzmuusikud, seetõttu on ka meie lähenemine Piazzollale improviseerivas võtmes. Kvintetile iseloomulik omapärane kõla tekib põnevate instrumentide ebaharilikust ansamblisse sobitamisest. Kontrastiks jazzimuusikutele kõlab plaadil ja samuti kontserdil klassikalise koolituse saanud sopran.

Plaadi nimiloo kirjutas Piazzolla reekviemiks oma isale, kohe peale tema surma. Piazzolla ise pidas seda oma kôige paremaks looks ja ta enese sônul jäigi see ületamatuks hoolimata korduvast katsetest kirjutada midagi veel paremat.” JLQ

 

Jaak Lutsoja on lisaks omanimelisele kvintetile ka kvarteti ja trio koosseisude eestvedaja. Kõigi bändide repertuaaris leidub nii Lutsoja enda sulest pärinevat originaalloomingut kui ka töötlusi valitud akordionimuusikast mujalt ilmast. Ta teeb juba pikka aega koostööd Norras resideeruva klassikalise laulja Kersti-Ala Murriga, kes esineb sageli koos Lutsoja ansamblitega ja ka duo koosseisus.

Jaak Lutsoja on oma kollektiividega oodatud nii Eesti lavadel kui ka mitmel pool välisriikides, hiljuti on tema muusika kõlanud näiteks Tšehhis, Valgevenes, Prantsusmaal ning mitmel pool Norras. Käesoleval sügisel on tulekul veel kontserdid Marseille’s ja Carcassonne’s Prantsusmaal, Luxembourgis ning Bukarestis Rumeenias.

soundcloud.com/jaak-lutsoja

Foto: Kaupo Kikkas
Fotod: Kaupo Kikkas

Author: IDJ

Share This Post On