IDeeJazzi avalöögi andsid Ivo Lille Group ja Helin-Mari Arder Band

Eilne IDeeJazzi programm oli sellepoolest eriline, et mõlemad esinenud artistid on äsja välja tulnud ka värske albumiga. Helin-Mari Arder Band’i album on lausa nii värske, et veel kontserdiga samal päeval tuli plaadilaadungil Läti piiri ääres järel käia: nii et IDeeJazzi külastajad olid esimesed inimesed, kellel oli võimalus endale soetada Helin-Mari Arderi album nimega „Ununenud unistused“.

Plaadil on nii laulud, mis on käinud Helin-Mari Arderiga lapsepõlvest saadik kaasas: kõik plaadil olevad lood on kirjutatud Ott Arderi tekstidele. Plaadile valis Helin-Mari nii vanemaid palu kui ka aja jooksul repertuaari nendele lisandunud lood. Kõige rohkem on lauljanna muusikat teinud kitarristi Teet Raiki ja kontrabassisti Ara Yaralyaniga, kelle asemel astusid kontserdil üles aga vastavalt Jaan Jaanson ning Mihkel Mälgand. Jaanson jagas bändiga lava lihtsal põhjusel – Teet Raik pidi mujal kontserti andma, aga Mälgand on oma kontrabassiread mänginud ka plaadile.

Helin-Mari selgitas, et viimastel aastatel ongi ansambli koosseis olnud natukene vahetuv, kuna kõigil on palju tööd ja korraga käsil mitmeid projekte. Samas näitab see lauljanna sõnul,  et Eestis on palju häid muusikuid, kes ongi pahatihti kontsertidega hõivatud.

Enne kontserti lubas Helin-Mari Arder pakkuda külastajatele palju ilusat eestikeelset muusikat ning ilmselgelt ei pidanud publik pettuma: arderlikku võtmesse olid keeratud nii Tõnis Mägi, Rein Rannapi kui Apelsini lood, Ott Arderi luulest rääkimata. Just oma onu, Ott Arderi luulet peab Helin-Mari enda loomele väga inspireerivaks.

Tegelikult enne Arderi bändi esinenud Ivo Lille Grupp tuli välja omanimelise albumiga, mille lugusid esitati ka eilsel IDeeJazzi kontserdil. Ansambel jäi silma vahetu olekuga, kus saksofonist Ivo Lille selgitas palade tekkelugusid. Näiteks rääkis Lille publikule, et tihti ta ei tea, millistest ideedest sünnivad lood, aga üks on kindel – see on seotud muusikute isikliku kogemusega. „Näiteks paljud meloodiad on minul juba lapsepõlvest mällu talletunud. Mõnes loos on seda tunda rohkem, mõnes vähem,“ rääkis ta. Nii et lapsepõlvemeenutused peegelduvad nii Ivo Lille kui Helin-Mari Arderi värsketelt albumitelt.

Samuti selgitas Lille pala „Öine linn“ teket: vahel öösiti läbi linna sõites – näiteks kontserdilt koju minnes – tekib suhtlemisest ja helidest kergelt meditatiivne seisund ning just see seisund ja linnasõit olidki muusikalooks kirjutatud.

Soovisime eile saada kontsertide kohta tagasisidet ka publikult. Näiteks 26-aastane tarkvaratestija Georgi ütles, et kuulis väljast head muusikat ja otsustas sisse astuda. Jõudes kohale Ivo Lille Grupi kontserdi teiseks pooleks, kuulis ta muusikat, mis talle meeldis. IDeeJazzile oma 30. sünnipäeva puhul tulnud õpetaja, Martiina rääkis, et Ivo Lille Grupi muusika oli selline, mida ta igapäevaselt ei kuula, vähemalt mitte plaadi pealt. Aga see hakkabki tema sõnul toimima just elavas esitluses. Helin-Mari Arderi kontserdil on Martiina juba mitmendat korda ning Arderi lugude puhul meeldib noorele õpetajale see, kuidas lauljanna annab kõikidele lugudele oma tõlgenduse. „Ja mulle on alati meeldinud Ott Arderi tekstid,“ lisas Martiina.

Reporter: Kristi Karro / Foto: Berta Vosman

_MG_1650

Author: IDJ

Share This Post On